Domovská stránka > Autor: David Herbert Lawrence

David Herbert Lawrence

DAVID HERBERT LAWRENCE (1885–1930) byl synem horníka z Eastwoodu ve středoanglickém hrabství Nottinghamshire, jehož drsně průmyslový ráz poznamenávající krajinu i lidské duše posléze zachytil ve svých klíčových dílech. Když se už coby pedagog na místní univerzitě vymanil z vlivu puritánské matky, zběhl do Londýna, kde se načas přimkl k družině věhlasných intelektuálů ze čtvrti Bloomsbury.
Úvahy o sexualitě, přirozenosti a vitalitě poté promítl – i zásluhou volnomyšlenkářské nČíst víceěmecké manželky Friedy – do čtveřice hlavních románů, které dnes patří k pokladům literárního modernismu. Zatímco v autobiografickém románu Synové a milenci (1913) ještě předkládá psychoanalytické účtování s bigotní výchovou, v následující sáze Duha (1915) se v úchvatně vášnivém rytmu emocí zamýšlí nad stavem země odlidštěné následkem prudké industrializace. Na její děj navazuje próza Ženy milující (1920). Největšího, ač poněkud nezáviděníhodného ohlasu se Lawrencovi dostalo po zveřejnění provokativního románu Milenec lady Chatterleyové (1928). Ten směl pro údajně závadný obsah vycházet dlouho jen v zahraničí.
Řádného vydání knihy v Británii se evropskými čtenáři tolik oblíbený „kněz lásky“ nedočkal. Během nedlouhého života, zkráceného tuberkulózou a z velké části stráveného toulkami po čtyřech kontinentech, psal rovněž dramata, literárněvědné práce a básně, u nás představené ve sbírce Sopečná růže. Lyrickou pronikavostí vynikají i jeho cenné kratší prózy, v češtině zahrnuté do souborů Panna a cikán, Stíny jara a nejnověji Poslední smích.

Knihy autora

Milenec lady Chatterleyové

edice: DÉMANTY LITERATURY
Akce 40% do 30.6.Skladem

První světová válka skoncovala se „zlatým věkem“ – a zjišťuje to i sir Clifford Chatterley. Majitel panství Wragby ležícího v kraji uhlí a železa se z fronty vrátil jako invalida na těle i na duši, a tak svou choť Connii nyní týrá metodami, jaké ovládají jedině ...

Vaše cena: 209 KčPův. cena: 348 Kč

Sleva 40% platí do 30.6.2024

Odběr novinek

Uveďte svůj email a jako první se dozvíte o právě vydaných knihách a mimořádných nabídkách.

Uvedením svého emailu souhlasíte s odběrem newsletteru, který odesíláme maximálně dvakrát týdně.
O vaše data se staráme v rámci Pravidel ochrany osobních údajů.

Proč právě Leda?

Tradičně nejvyšší kvalita
Ušetříte

20% sleva pro členy klubu Leda

Doprava zdarma

Doprava pro členy klubu Leda při nákupu nad 1000 Kč zdarma

Široký výběr jazyků

Najdete u nás tituly pro 34 jazyků

Kvalita

Na trhu jsme již 32 let

LEDA CZ
„Každý rok 25 knižních delikates.“