Domovská stránka > Autor: Ernst Theodor Amadeus Hoffmann

Ernst Theodor Amadeus Hoffmann

E. T. A. Hoffmann (1776–1822), jehož tvorba patří k nejzajímavějším jevům německé romantiky, se narodil v Královci, dětství prožil v rozháraných rodinných poměrech, vychováván matkou a babičkou. Už v kolébce mu byla předurčena úřednická kariéra, a tak se neobyčejně senzitivní, umělecky talentovaný chlapec musel věnovat studiím práv. Stal se úředníkem, dokonce úspěšným, ale jeho skutečný život byl jinde, ve světě fantazie, snů, tónů. Na přechodnou dobu si vydělává na živobytí jako hudČíst víceební ředitel divadla, složí operu Undine (Rusalka) – a nachází čas i k literární činnosti. Stane se váženým a uznávaným skladatelem a spisovatelem, a když pak z existenčních důvodů musí opět nastoupit na úřednické místo v Berlíně, jeho dvojí život zde vrcholí: ve dne je soudním úředníkem, večer a v noci groteskním společníkem u ztřeštěných pitek, tvůrcem žijícím svou fantazií, který s ironií pohrdá přízemním životem a uniká do snu, do dávnověku, mezi nadpřirozené bytosti pohádky, do světa skurilní grotesky, jenž existuje jen v jeho nitru.

Jeho dílo je známé po celém světě a výrazně ovlivnilo vývoj světového písemnictví až do naší doby. Čeští čtenáři poznali zejména jeho povídky: Rytíř Gluck (Ritter Gluck, 1809), Zlatý kořenáč (Der goldene Topf, 1814), Louskáček a myší král (Nussknacker und Mausekönig, 1816), Zachýsek, zvaný Rumělka (Klein Zaches, genannt Zinnober, 1819), Slečna ze Scuderi (Fräulein von Scuderi, 1820) a Mistr Blecha (Meister Floh, 1822). Téměř neznámá jsou však u nás díla, v nichž se rozporuplnost básníkovy bytosti a jeho romantické směřování uplatňuje nejvíce: Kreisleriana (1813), Fantastické kusy po Collotově způsobu (Fantasiestücke in Callots Manier, 1813), Noční příběhy (Nachtstücke, 1817), Bratři Serapionovi (Serapionsbrüder, 1819–21), Životní názory kocoura Moura (Lebensansichten des Katers Murr, 1820–21). Román Ďáblův elixír (Die Elixiere des Teufels) vznikl v letech 1814–15.

Knihy autora

Ďáblův elixír

Skladem

Ďábel kdysi navštívil svatého Antonína, aby ho pokoušel, a zanechal mu láhev zázračného elixíru. Kdo se ho napije, stane se hříčkou pekelných mocností. Jedna láhev se záhadným způsobem dostane do kapucínského kláštera v B., kde se z ní napije bratr Medard, pocházející z ...

268 KčZaregistrujte se
a získejte 20% slevu

Odběr novinek

Uveďte svůj email a jako první se dozvíte o právě vydaných knihách a mimořádných nabídkách.

Uvedením svého emailu souhlasíte s odběrem newsletteru, který odesíláme maximálně dvakrát týdně.
O vaše data se staráme v rámci Pravidel ochrany osobních údajů.

Proč právě Leda?

Tradičně nejvyšší kvalita
Ušetříte

20% sleva pro členy klubu Leda

Doprava zdarma

Doprava pro členy klubu Leda při nákupu nad 1000 Kč zdarma

Široký výběr jazyků

Najdete u nás tituly pro 34 jazyků

Kvalita

Na trhu jsme již 32 let

LEDA CZ
„Každý rok 25 knižních delikates.“