Domovská stránka > Autor: Miguel de Cervantes y Saavedra

Miguel de Cervantes y Saavedra

Miguel de Cervantes y Saavedra se narodil 29. září 1547 ve městě Alcalá de Henares nedaleko Madridu. Pocházel ze zchudlé šlechtické rodiny, která měla sedm dětí, otec se živil jako ranhojič a putoval za prací po celém Španělsku.

O Cervantesových studiích není nic spolehlivého známo. V roce 1569 pobýval v Madridu, kde v souboji zranil svého soka, což ho přinutilo město opustit. Vydal se do Říma, kde ho do svých služeb přijal španělský kardinál, ale když brzy nato vypukČíst vícela válka mezi Benátskou republikou a Turky, vstoupil do armády. V roce 1571 bojoval v námořní bitvě u Lepanta, jež skončila drtivým vítězstvím španělského loďstva. V bitvě utrpěl těžká zranění, z nichž jedno mělo za následek trvalé znehybnění levé ruky – za svou chrabrost byl ovšem štědře odměněn. Po zotavení nastoupil na obchodní loď, kterou ale v září 1575 přepadli poblíž Barcelony turečtí piráti. Část posádky včetně Cervantese uvěznili v Alžíru v očekávání výkupného. Během pětiletého věznění se Cervantes čtyřikrát neúspěšně pokusil o útěk, až konečně v roce v roce 1580 získal svobodu zásluhou církevního Řádu Nejsvětější Trojice pro vykupování zajatců.

Brzy po návratu do Madridu se žení a dál se živí, jak se dá. V roce 1587 se jeho situace zlepší, je totiž jmenován komisařem pro armádní dodávky a o něco později výběrčím daní v Granadě. Roku 1597 je však obviněn ze zneužití úřadu a tři měsíce stráví za mřížemi. Když v roce 1603 přijíždí do Valladolidu, aby se hájil před obviněním, přiváží už s sebou rukopis první části Dona Quijota. Román vychází v Madridu v roce 1605 a jeho úspěch je okamžitý a úžasný. Cervantes ohlašuje, že připravuje druhý díl, jenže s jeho napsáním nespěchá. Teprve když se objeví kniha jiného autora, jenž ji falešně prohlašuje za pokračování Dona Quijota, rozhněvaný Cervantes rychle dokončí druhou část svého románu a v roce 1615 ji vydá. Brzy poté, pravděpodobně 22. dubna 1616, Cervantes umírá.

V roce 2015, po téměř čtyřech stech letech, byl v Madridu objeven hrob s tělesnými pozůstatky Miguela de Cervantese a několika členů jeho rodiny.

Knihy autora

Don Quijote

edice: NEJČTENĚJŠÍ KNIHY SVĚTA
Akce 40% do 30.6.Skladem

Otevírá se před vámi snad nejslavnější kniha, jakou kdy lidské pokolení zrodilo, kniha, která přináší nejen pozoruhodně zábavný obraz jednoho hrdiny a jeho doby, ale i ojediněle hluboký vhled do lidského údělu vůbec . Kolik úsilí vynakládáme na své záležitosti – v ...

Vaše cena: 353 KčPův. cena: 588 Kč

Sleva 40% platí do 30.6.2024

Odběr novinek

Uveďte svůj email a jako první se dozvíte o právě vydaných knihách a mimořádných nabídkách.

Uvedením svého emailu souhlasíte s odběrem newsletteru, který odesíláme maximálně dvakrát týdně.
O vaše data se staráme v rámci Pravidel ochrany osobních údajů.

Proč právě Leda?

Tradičně nejvyšší kvalita
Ušetříte

20% sleva pro členy klubu Leda

Doprava zdarma

Doprava pro členy klubu Leda při nákupu nad 1000 Kč zdarma

Široký výběr jazyků

Najdete u nás tituly pro 34 jazyků

Kvalita

Na trhu jsme již 32 let

LEDA CZ
„Každý rok 25 knižních delikates.“