Domovská stránka > Autor: Nikolaj Vasiljevič Gogol

Nikolaj Vasiljevič Gogol

Nikolaj Vasiljevič Gogol (1809–1852) se narodil na Ukrajině v kozácké vesnici Velké Soročince v rodině venkovského statkáře, divadelního autora a ochotníka. Dětství prožil na venkově, v 1etech 1821–1828 absolvoval lyceum v Něžině a poté odešel do Petrohradu, kde se sblížil mimo jiné s A. S. Puškinem. Část života strávil na cestách po západní Evropě, delší dobu žil v Itálii. V roce 1831 publikoval Večery na samotě u Dikaňky, romanticky stylizované a tragikomicky zabarvené obrázky z ukČíst vícerajinského venkovského prostředí, které z něj rázem učinily největší naději tehdejší ruské literatury. Součástí jeho sbírky povídek Mirgorod (1835) je známá kozácká novela Taras Bulba. V následujících letech vydával kratší prózy, které souborně vyšly pod názvem Petrohradské povídky (1842) a v nichž pohledem fantastických vizí zobrazil velkoměstské společenské vztahy.
V roce 1836 dokončil ostře satirickou groteskní komedii Revizor (základní námět Gogolovi už dříve poskytl Puškin, podobně jako v případě Mrtvých duší). Hru nejprve zakázala cenzura a uvedena mohla být teprve tehdy, když v Gogolův prospěch zakročil car Mikuláš I.
V letech 1836–1848 žil Gogol v cizině. Zimu 1836–1837 strávil v Paříži a pak se usídlil v Římě, kde četl italské autory, vyhledával galerie a stal se nadšeným obdivovatelem opery.
Svou zralou dramatickou tvorbu – hry Hráči a Ženitba (obě 1842) – postavil na principu grotesky, stejně jako román Mrtvé duše (1842), jehož ohlas mu zajistil pověst největšího žijícího ruského spisovatele. V Gogolově romantické tvorbě jsou zřejmé prvky krického realismu a v Rusku je považován za zakladatele tohoto směru.
Zamýšlel napsat trilogii, jež by byla co do výstavby analogií Dantovy Božské komedie, svůj záměr ale nenaplnil. Jeho vlastní fantazijní tvorba v něm probouzela pocity provinění, které vyvažoval životní askezí. Ve fázi hluboké deprese spálil část svých rukopisů, mezi nimi i většinu druhého dílu Mrtvých duší. Za několik dní pak ulehl a odmítl jíst. Zemřel v Moskvě 4. března 1852.

Knihy autora

Mrtvé duše

edice: DÉMANTY LITERATURY
Skladem

Gogolovy Mrtvé duše jsou téměř jistě docela jiný román, než jste si dosud představovali. Tryská z něj svobodná, radostná energie uměleckého díla, které je první určitého druhu a nemá tedy vzor, jemuž by se snažilo vyrovnat nebo který by mělo napodobit. Setkáváme se zde s ...

288 KčZaregistrujte se
a získejte 20% slevu

Odběr novinek

Uveďte svůj email a jako první se dozvíte o právě vydaných knihách a mimořádných nabídkách.

Uvedením svého emailu souhlasíte s odběrem newsletteru, který odesíláme maximálně dvakrát týdně.
O vaše data se staráme v rámci Pravidel ochrany osobních údajů.

Proč právě Leda?

Tradičně nejvyšší kvalita
Ušetříte

20% sleva pro členy klubu Leda

Doprava zdarma

Doprava pro členy klubu Leda při nákupu nad 1000 Kč zdarma

Široký výběr jazyků

Najdete u nás tituly pro 34 jazyků

Kvalita

Na trhu jsme již 32 let

LEDA CZ
„Každý rok 25 knižních delikates.“