Domovská stránka > Autor: Roger Scruton

Roger Scruton

Roger Vernon Scruton (1944–2020), absolvent Univerzity v Cambridge a profesor estetiky na Birkbeck College v Londýně, se stal během padesáti let svého působení zřejmě nejvýznačnějším konzervativním světovým myslitelem. Vydal 51 filosofických a 8 beletristických knih (u nás jich vyšlo 19) a jeho věhlas i kontroverze, jaké vyvolával, souvisejí s jeho systematickou opozicí vůči dominantnímu progresivismu anglosaského světa.

Ve své filosofii se Scruton pokouší definovat kČíst víceonzervativní zásady západní civilizace a v jejich světle kriticky nahlížet současné deformace v otázkách lidské přirozenosti, etiky, estetiky a politiky. Jako týdenní sloupkař deníku The Times v letech 1983–1986 na sebe přivolal trvalou nenávist akademického světa. Přestože psal i o víně, hudbě a motocyklech, jeho jízlivé poznámky o mírovém hnutí, marxismu, pokrokářství, sociální spravedlnosti, sexuální emancipaci a anti-rasismu vzbuzovaly nenávistné reakce, jaké redakce novin dosud nezažila. Jeho první sloupek vyšel pod titulkem Proč politici odmítají skutečné vzdělání.

Scrutonův vklad do konzervativního myšlení je opravdu mimořádný. Ve svých čtyřech knihách o estetice vyzdvihuje koncepci krásy a lidský obdiv k ní samé: krása nemá utilitární ani evoluční význam. Potěšení z poznání „vtělené“ osoby v sexuálním aktu má morální rozměr, uznává-li druhého člověka v jeho autonomii, jež brání, aby byl jen prostředkem k dosažení cíle.
V rozvažování o obytných sídlištích pak zdůrazňuje potřebu estetické harmonie spokojeného bydlení ve spojení s ekologií.
Nejrozšířenější z jeho mnoha děl je populární kniha Jak být konzervativec (2014, č. 2021), v níž se v konfrontaci s liberalismem a socialismem odráží nejen tradice anglického liberálního konzervatismu od Edmunda Burkeho, G. K. Chestertona, Johna Ruskina až po Michaela Oakeshotta, ale také konzervativní pohled na stát a společnost G. W. Hegela, Immanuela Kanta a F. M. Dostojevského.

Nositel Nobely ceny za literaturu Mario Vargas Llosa napsal o Scrutonovi v nekrologu: „Byl to nejvzdělanější člověk, jakého jsem kdy potkal. Mluvil spatra o filosofii, hudbě, literatuře, Bibli, starém Řecku a mnoha dalších věcech lépe než kterýkoliv odborník. Byl vzdělancem a humanistou klasického střihu… a zanechal po sobě strašlivé prázdno. Byl to také nejlaskavější člověk, jakého jsem znal.“

Knihy autora

Kacířova zpověď / Confessions of a Her…

edice: AGORA
Rozebráno

Jak správně vládnout
Proč potřebujeme národní stát
Jak chránit přírodu
Jak solidně stavět
Jak bránit Západ

Už od sedmdesátých let dvacátého století se konzervativci bouří proti ideologii progresivismu. Během studené války byli ...

298 Kč

Odběr novinek

Uveďte svůj email a jako první se dozvíte o právě vydaných knihách a mimořádných nabídkách.

Uvedením svého emailu souhlasíte s odběrem newsletteru, který odesíláme maximálně dvakrát týdně.
O vaše data se staráme v rámci Pravidel ochrany osobních údajů.

Proč právě Leda?

Tradičně nejvyšší kvalita
Ušetříte

20% sleva pro členy klubu Leda

Doprava zdarma

Doprava pro členy klubu Leda při nákupu nad 1000 Kč zdarma

Široký výběr jazyků

Najdete u nás tituly pro 34 jazyků

Kvalita

Na trhu jsme již 32 let

LEDA CZ
„Každý rok 25 knižních delikates.“