Román Gilead, vyznamenaný Pulitzerovou cenou a Národní knižní cenou kritiků, připomíná už v názvu vysněnou biblickou představu, s níž se osadníci Středozápadu snažili v předminulém století vybudovat…
Číst více
Román Gilead, vyznamenaný Pulitzerovou cenou a Národní knižní cenou kritiků, připomíná už v názvu vysněnou biblickou představu, s níž se osadníci Středozápadu snažili v předminulém století vybudovat v podmínkách americké divočiny ráj na zemi. Sedmasedmdesátiletý kazatel, vyznávající se v souboru epištol malému synovi ze své lásky ke světu a k jeho nejprostším radostem, si v časech poválečné konjunktury, kdy úsilí jeho předků bere definitivně zasvé a městečko na pláních Iowy pozvolna pustne, připadá jako anachronismus. Současně si však ve svém bilancování hluboce uvědomuje, co všechno naše životy přesahuje a drží vztahy pohromadě navzdory nepřízni osudu.
MARILYNNE ROBINSONOVÁ (1943) patří k nejvýraznějším americkým spisovatelkám současnosti. Rodačka ze Sandpointu v Idahu, v jehož maloměstské atmosféře pozorovala dozvuky amerického snu pro blaho své i pro blaho společenství, vystudovala anglickou a americkou literaturu na Brown University v Providence a University of Washington. Profesní zaměření i osobní zkušenosti ze „života na pomezí“ civilizovaného a neprobádaného světa jsou určující pro její prózy prodchnuté četnými odkazy na věk americké „nevinnosti“. A co je ještě pozoruhodnější – přestože má autorka dosud na kontě pouze tři romány a několik desítek esejů, setkává se její dílo s ohlasem u čtenářů i u porotců literárních cen, a tak dnes v očích mnoha kritiků ztělesňuje důstojnou ženskou protiváhu „metafyzickému pesimistovi“ v oboru americké mytologie Cormacu McCarthymu. V prvotině Housekeeping (1980, č. Ztrácení, 2008), poctěné Hemingwayovou cenou amerického PEN klubu a zařazené mezi nejvýznamnější americké romány posledního čtvrtstoletí, vypráví Robinsonová příběh dvou odložených sester, jež vyrůstají v domě babičky a nekonvenční tety. Zpověď jedné z dívek, která se zkouší dobrat nejhlubších vrstev svých pocitů a s nimi pak jednou vykročit na tvůrčí dráhu, přináší symbolické podobenství o neopakovatelné každodennosti a síle bezmocných. V roce 1987 látku převedl na filmové plátno režisér Bill Forsyth.
Další tituly od tohoto autora
Uveďte svůj email a jako první se dozvíte o právě vydaných knihách a mimořádných nabídkách.
Uvedením svého emailu souhlasíte s odběrem newsletteru, který odesíláme maximálně dvakrát týdně.
O vaše data se staráme v rámci Pravidel ochrany osobních údajů.
20% sleva pro členy klubu Leda
Doprava pro členy klubu Leda při nákupu nad 1000 Kč zdarma
Najdete u nás tituly pro 34 jazyků
Na trhu jsme již 32 let
„Každý rok 25 knižních delikates.“