Domovská stránka > Beletrie-literatura > Deset dnů, které otřásly světem

Deset dnů, které otřásly světem


edice: STÁTY A NÁRODY
John Reed
Překlad: Alena Jindrová-Špilarová
Ilustrátor / grafik: René Senko
Akce 40% do 3.5.Skladem

Když se John Reed dostal do předrevolučního Petrohradu, měl za sebou sugestivní reportáže z dělnický vzpour v USA a z krutých bitev Velké války. Přijel bezprostředně po neúspěšném pokusu monarchistů…

Číst více

Vaše cena
239 Kč
Běžná cena
398 Kč
Ušetříte 159 Kč

Sleva 40% platí do 3.5.2024

O knize

Když se John Reed dostal do předrevolučního Petrohradu, měl za sebou sugestivní reportáže z dělnický vzpour v USA a z krutých bitev Velké války. Přijel bezprostředně po neúspěšném pokusu monarchistů o svržení prozatímní vlády.
Obě strany konfliktu mu dovolily téměř neomezený přístup do nejdůležitějších míst revolučních dějů. Byl svědkem, a někdy dokonce aktérem rozhodující, nejdramatičtější fáze revoluce. Jeho kniha proto nemůže být nestranným popisem ruské revoluce, není však ani poplatná autorovým politickým názorům: "Za bojů jsem nebyl nestranný," píše, "avšak když jsem vyprávěl historii těch velkých dní, snažil jsem se vidět události očima svědomitého reportéra, kterému jde o to, aby zaznamenal pravdu."
Po příjezdu vidí Reed Petrohrad jako město, kde číšníci odmítají zpropitné, protože přece nejsou otroci, a kde se na soše Kateřiny Veliké třepotá rudý prapor, kde hladoví revolucionáři hromadí zbraně, zatímco v nočních klubech teče proudem šampaňské a luxusní prostitutky se trumfují cenami svých kožichů. Po několika dnech ovšem přijde útok na Zimní palác a krvavý boj na život a na smrt s odpůrci revoluce. Autor si poctivě všímá i neúspěchů a tragédií, jako byly „vinné pogromy“, kdy Rudé gardy střílely na vzbouřené opilé vojáky plenící vinné sklepy bohatých.
Deset dní, které otřásly světem ozařuje scénu revoluce čistým plamenem idealismu a nabízí strhující a zároveň realistický pohled do samého středu událostí. Ironií je, že zvláštní věrohodnost knihy vyplývá paradoxně z autorova bezprostředního, subjektivního přístupu.
„Když jsme vyšli do šerého a chmurného dne, všude kolem dokola po šedém obzoru houkaly tovární sirény. Chraptivý, nervózní zvuk, plný zlověstného varování. Pracující se po desetitisících hrnuli z továren, muži i ženy. Bzučící chudinské čtvrti vyvrhovaly po desetitisících své temné, zbídačelé hordy. Rudý Petrohrad je v nebezpečí! Kozáci! Všichni se valili na jih a jihozápad ubohými ulicemi k Moskevské bráně, muži, ženy i děti, s puškami, krumpáči, rýči, kotouči drátu, s pásy nábojů přes pracovní haleny.“

Vydání*: 1. v této úpravě
Datum vydání: 05/2021
Formát: 145 x 225 mm
ISBN: 978-80-7335-688-0
EAN: 9788073356880

Soubory ke stažení

Odběr novinek

Uveďte svůj email a jako první se dozvíte o právě vydaných knihách a mimořádných nabídkách.

Uvedením svého emailu souhlasíte s odběrem newsletteru, který odesíláme maximálně dvakrát týdně.
O vaše data se staráme v rámci Pravidel ochrany osobních údajů.

Proč právě Leda?

Tradičně nejvyšší kvalita
Ušetříte

20% sleva pro členy klubu Leda

Doprava zdarma

Doprava pro členy klubu Leda při nákupu nad 1000 Kč zdarma

Široký výběr jazyků

Najdete u nás tituly pro 34 jazyků

Kvalita

Na trhu jsme již 32 let

LEDA CZ
„Každý rok 25 knižních delikates.“
';