Domovská stránka > Aktuality

Pozvánka na představení knihy!

Přijďte se s námi naladit na novou knihu s názvem Budoucností mrtvých je minulost, kterou Nakladatelství Leda chystá na letošní podzim. Ve středu 26. června v 18 hodin si o ní popovídáme v pražské kavárně Art-n-coffee v Pasáži České národní banky Na Příkopě 24. Promluví autor knihy PhDr. Michal Janata a filozof a překladatel PhDr. Jiří Hejlek.

Představení knihy najdete zde.

Zajímavé citáty z knihy:

Jedním z největších prohřešků naší doby je absence závaznosti živých vůči mrtvým. Mrtví jsou našimi věřiteli, aniž by to věděli, ale to neznamená, že bychom my, zatím živí, se měli této zodpovědnosti zříkat. Co se stane, nebudeme-li vůči nim splácet dluh? Staneme se pouhým derivátem technologicky projektované budoucnosti. Možná budeme podrobeni „vůli“ umělých inteligencí natolik, že ztratíme svou dosavadní tělesnou i duševní integritu. Kde nemají mrtví perspektivu žít dál v životě těch, kteří přijdou po nich, tam nemají perspektivu ani živí. Mrtví jsou základem toho, co a jak žijeme.

Zásadní pochybnosti o možnosti porozumět času vyslovil svatý Augustin v 11. knize Vyznání: „Quid est ergo tempus?“ – „Co je tedy čas?“ A otázku samu provázejí hned od začátku pochybnosti, na něž najít odpověď se nedávno pokusil triumvirát myslitelů Henri Bergson, Edmund Husserl a Martin Heidegger, u nichž bylo téma času páteří jejich díla. Augustin, než opustil otázku, aby se pokusil na ni odpovědět, říká: „Si nemo a me quaerat, scio, si quaerenti explicare velim, nescio.“ – „Když se mě na to nikdo neptá, vím to. Kdybych to ale chtěl tomu, kdo se ptá, vysvětlit, nevím.“ Čas je tedy vepsán do lidské existence tak hluboko, že každý intuitivně zná čas, nejen svůj, ale i ten, který se týká druhých, včetně zvířat, rostlin a všeho, co obsahuje svět.

„Náš milý pánbůh umřel,“ oznámí – v Havlíčkově Zániku městečka Olšiny – jednoho dne penzistovi Holcovi jeho anděl strážný. Co si obyvatelé počnou s hordami mrtvých, kteří vstávají z hrobů? Co s požadavkem andělů, aby jim pomohli bojovat proti temným silám? A co sami se sebou?

Odběr novinek

Uveďte svůj email a jako první se dozvíte o právě vydaných knihách a mimořádných nabídkách.

Uvedením svého emailu souhlasíte s odběrem newsletteru, který odesíláme maximálně dvakrát týdně.
O vaše data se staráme v rámci Pravidel ochrany osobních údajů.

Proč právě Leda?

Tradičně nejvyšší kvalita
Ušetříte

20% sleva pro členy klubu Leda

Doprava zdarma

Doprava pro členy klubu Leda při nákupu nad 1000 Kč zdarma

Široký výběr jazyků

Najdete u nás tituly pro 34 jazyků

Kvalita

Na trhu jsme již 32 let

LEDA CZ
„Každý rok 25 knižních delikates.“