Domovská stránka > Autor: Axel Munthe

Axel Munthe

Švédský rodák Axel Munthe vystudoval medicínu v Paříži, stal se módním lékařem v Paříži a Římě – plynně mluvil pěti jazyky – a setkal se téměř s každým, kdo v jeho době v Evropě něco znamenal.

Na Capri si vlastníma rukama postaví dům snů podle vlastního návrhu: … sloupy z drahocenného mramoru podpírající lodžie a arkády, ony půvabné pozůstatky minulých věků, jež budou rozesety po mé zahradě. Kapli přestavím na tichou knihovnu, podél stěn vyrovnám kČíst víceostelní lavice a každý blažený den budou zvony sladce odzvánět klekání.

Během návštěvy u příbuzných v Laponsku se v novinách dočte, že Neapol zachvátila cholera. V nejtěžších severských podmínkách se vydá na dvacet sedm hodin trvající cestu – pěšky, na člunu i na vozíku taženém koněm – k nejbližšímu nádraží a poté ještě déle vlakem do Itálie. Život riskuje nejen v cholerou pustošené Neapoli. Zachraňuje životy v zákopech první světové války i v troskách sicilské Messiny po velkém zemětřesení, které zabilo 200 000 lidí. Léčí ve slumech, bojuje proti epidemii záškrtu, dobrovolně pracuje s nebezpečnými pacienty, s násilnickými šílenci i s nemocnými vzteklinou, proti které Pasteurovi pomáhá vyvinout očkovací látku.

Munthe nestrávil poslední roky života na Capri, jak si přál. Zabránila mu v tom druhá světová válka. Smutně poznamenal: Už nikdy neuvidím Capri. Netušil jsem, že umírání je tak těžké, zvlášť když člověk umírá sám. Jeho popel pak byl rozptýlen v Severním moři.

Knihy autora

Kniha o životě a smrti

edice: NEJČTENĚJŠÍ KNIHY SVĚTA
Skladem

Švédský rodák, módní lékař v Paříži a v Římě, člověk s neuvěřitelně silnou láskou ke slabým a bezmocným, zachránce životů lidí a zvířat, sběratel antických pokladů, muž, jenž si postavil dům snů. A jenž prohlásil:

Co toužíte zachovat, o to ...

348 KčZaregistrujte se
a získejte 20% slevu

Odběr novinek

Uveďte svůj email a jako první se dozvíte o právě vydaných knihách a mimořádných nabídkách.

Uvedením svého emailu souhlasíte s odběrem newsletteru, který odesíláme maximálně dvakrát týdně.
O vaše data se staráme v rámci Pravidel ochrany osobních údajů.

Proč právě Leda?

Tradičně nejvyšší kvalita
Ušetříte

20% sleva pro členy klubu Leda

Doprava zdarma

Doprava pro členy klubu Leda při nákupu nad 1000 Kč zdarma

Široký výběr jazyků

Najdete u nás tituly pro 34 jazyků

Kvalita

Na trhu jsme již 32 let

LEDA CZ
„Každý rok 25 knižních delikates.“