Domovská stránka > Autor: John Reed

John Reed

Až do chvíle, kdy John Reed, syn majetné oregonské buržoazní rodiny a absolvent Harvardu, začal v šestadvaceti letech publikovat v militantním socialistickém časopise The Masses, nic nenasvědčovalo tomu, že se z něj stane notorický radikál.
Reedův politický přerod podnítily jeho zážitky ze stávky textilních dělníků roku 1913 v Patersonu v New Jersey. Pobouřily ho nízké platy dělníků, mizerné pracovní podmínky, dlouhá pracovní doba a brutální zacházení ze strany policie, a tak Číst vícese zúčastnil protestní demonstrace a dostal se i do vězení.
Jako začínající, avšak skvělý a odvážný reportér byl vyslán do Mexika, když tam v r. 1914 vypukla revoluce. Čtyři měsíce žil i bojoval po boku partyzánských rolníků generála Pancho Villy. Po návratu do Ameriky brojil proti americké intervenci a kritizoval novináře, kteří Villu líčili jako zločince. Jeho zkušenosti z Mexika byly v ostrém rozporu s tím, co psali jiní v bezpečí manhattanských salonů.
Prakticky každé jeho publicistické nasazení nyní končilo zatčením. Unavený konflikty s americkými úřady se rozhodl odjet na starý kontinent za novými impulzy. Začátek ruské revoluce ho zastihl v Petrohradě, kde okamžitě vycítil příležitost. Jeho talent rozpalovala vyhlídka na světovou socialistickou katarzi: ruskou revoluci považoval za největší událost svého života.
Šel neochvějně za svým snem, bez ohledu na vlastní síly a zdraví. Po návratu do Ameriky znovu zabředl do vysilujících politicky motivovaných trestních stíhání. Trpěl nespavostí a depresí. Pak se podruhé vydal do Ruska, vyčerpaný a podvyživený.
Nedožil se dob, kdy se vítězství bolševiků proměnilo v ostudnou porážku, nezažil hrůzy stalinismu. Rozpor mezi čistým plamenem revoluce a následným bojem o osobní moc však ve své knize bezděčně zachytil – o Stalinovi se zmiňuje jen jednou, krátce. Není divu, že kniha byla Stalinovým režimem zakázána.
John Reed zemřel mladý v Moskvě 17. října 1920 na tyfus. Pohřben je u Kremelské zdi.

Knihy autora

Deset dnů, které otřásly světem

edice: STÁTY A NÁRODY
Akce 40% do 3.5.Skladem

Když se John Reed dostal do předrevolučního Petrohradu, měl za sebou sugestivní reportáže z dělnický vzpour v USA a z krutých bitev Velké války. Přijel bezprostředně po neúspěšném pokusu monarchistů o svržení prozatímní vlády.
Obě strany konfliktu mu dovolily ...

Vaše cena: 239 KčPův. cena: 398 Kč

Sleva 40% platí do 3.5.2024

Odběr novinek

Uveďte svůj email a jako první se dozvíte o právě vydaných knihách a mimořádných nabídkách.

Uvedením svého emailu souhlasíte s odběrem newsletteru, který odesíláme maximálně dvakrát týdně.
O vaše data se staráme v rámci Pravidel ochrany osobních údajů.

Proč právě Leda?

Tradičně nejvyšší kvalita
Ušetříte

20% sleva pro členy klubu Leda

Doprava zdarma

Doprava pro členy klubu Leda při nákupu nad 1000 Kč zdarma

Široký výběr jazyků

Najdete u nás tituly pro 34 jazyků

Kvalita

Na trhu jsme již 32 let

LEDA CZ
„Každý rok 25 knižních delikates.“